W Polsce Na Kaukazie Muzyka

Z dumą prezentujemy pierwszą kolekcję muzyczną Transkaukazji: "Caucasus+. Collection vol.#1: Georgia+". Premiera podczas warszawskiego koncertu Transkaukazji - w sobotę, 27 czerwca!

9 zespołów i 3 muzyków indywidualnych reprezentujących różne gatunki muzyczne i pochodzących z różnych krajów (Gruzja, Polska, Senegal, Wielka Brytania, Jamajka, USA i Nigeria) w 10 wspólnych niezwykłych projektach muzycznych.

Efekt 10 lat naszej pracy w ramach Transkaukazji na pierwszej płycie muzycznej Programu.

Światowa premiera płyty już w najbliższą sobotę w trakcie Transkaukazji (Warszawa, Krakowskie Przedmieście 7 - koło Uniwersytetu Warszawskiego). Strona wydarzenia na FB.

Lista utworów
01. Gordela [Georgia] + Pako Sarr [Senegal/Poland] - “Perxuli”
02. Chveneburebi [Georgia] + Psio Crew [Poland] + Mamadou Diouf [Senegal/Poland] - “Sissa”
03. ZumbaLand [Georgia] + Pako Sarr [Senegal/Poland] + Ifi Ude [Poland/Nigeria] - “Chrelo Pepela”
04. Chveneburebi [Georgia] + Vołosi [Poland] - “Nena, Nena” (Live @ TRANSKAUKAZJA 2014)
05. Chveneburebi [Georgia] + Mamadou Diouf [Senegal/Poland] + Warsaw Horns [Poland] + Clive Brown & The Shekinah Singers /rhythm section/ [Jamaica/Great Britain] - “Game Mtashi” (Live @ TRANSKAUKAZJA 2014)
06. Chveneburebi [Georgia] + Clive Brown & The Shekinah Singers [Jamaica/Great Britain] - “We Shall Overcome” (Charles Albert Tindley) (Live @ TRANSKAUKAZJA 2014)
07. Gordela [Georgia] + Pako Sarr [Senegal] - “Teylou”
08. Natural Born Lovers [Georgia/USA] + Warsaw Horns [Poland] - “Hard Way” (Grover McDaniel / T-Bone Walker)
09. 33A [Georgia] + Vołosi [Poland] - “Raodenta” (Live @ Tbilisi Concert Hall, 2011)
BONUS TRACK:
10. Clive Brown & The Shekinah Singers [Jamaica/United Kingdom] + Warsaw Horns [Poland] - “Holy, Holy, Holy” (Reginald Heber) (Live @ TRANSKAUKAZJA 2014)

 

05. Chveneburebi [Georgia] + Mamadou Diouf [Senegal/Poland] + Warsaw Horns [Poland] + Clive Brown & The Shekinah Singers /rhythm section/ [Jamaica/Great Britain] - “Game Mtashi” (Live @ TRANSKAUKAZJA 2014)


Historia powstania płyty
Do udziału w pierwszych koncertach Transkaukazji w Warszawie zaprosiliśmy m.in. żeński zespół punkrockowy Pincet z Erewania, zespół znakomitych bębniarzy Natiga Shirinova z Azerbejdżanu i polsko-gruzińsko-ukraińską formację Z'umba, dowodzoną przez wokalistę i multiinstrumentalistę Gia Beżuaszwili (Transkaukazja 2005 i 2007), który zaprosił do wspólnego występu Mamadou Diouf’a. To utwierdziło nas w przekonaniu, że chcemy właśnie takiego formatu naszych polsko-kaukaskich projektów muzycznych. 

Kontynuując pomysł, we wrześniu 2008 roku zaplanowaliśmy pierwsze “alternatywne” Dni Polskie w Gruzji (ArtZona, 2008 / Tbilisi). Chcieliśmy uniknąć sztampowej prezentacji polskich zespołów. Nakłoniliśmy do współpracy artystycznej gruzińską grupę Chveneburebi i polski zespół Psio Crew. Nasze plany pokrzyżowała rosyjsko-gruzińska wojna, a zespoły spotkały się dopiero po kilku miesiącach - w grudniu 2008 roku w Warszawie. Po trzech dniach wspólnych warsztatów w warszawskim klubie Palladium odbył się koncert, a efektem współpracy było przygotowanie kilku wspólnych utworów. Jeden z nich to interpretacja tradycyjnej megrelskiej pieśni "Sissa". Utwór został zarejestrowany zdalnie, w studiach muzycznych w Tbilisi i Bielsko-Białej z gościnnym udziałem Mamadou Diouf.

Podczas kolejnej edycji festiwalu ArtZona odbywającej się w legendarnym klubie 33A w Tbilisi, zaprezentowaliśmy polsko-gruzińsko-senegalski projekt muzyczny, w którym wystąpili między innymi polscy saksofoniści Grzegorz Rytka i Alek Korecki. Po zakończeniu festiwalu wspólnie odwiedziliśmy klub w centrum Tbilisi, gdzie trafilismy na koncert bluesowej formacji the Natural Born Lovers dowodzonej przez mieszkającego w Gruzji Amerykanina Paula Rimple. Spotkanie przerodziło się w niezwykle udane jam session i tak powstał pomysł na polską sekcję dętą - Warsaw Horns. Współpraca artystyczna grupy the Natural Born Lovers i Warsaw Horns zaowocowała wspólnymi koncertami oraz nagraniem klasycznego bluesowego utworu “Hard Way” zrealizowanym w studiach muzycznych w Tbilisi i Warszawie.

Jednym z najbardziej niezwykłych spotkań muzycznych w opisywanej dekadzie było zderzenie gruzińskiej formacji 33A i polskiego kwintetu smyczkowego Vołosi (Artzona, 2011 / Tbilisi). Pomimo różnych korzeni i odmiennego stylu, artyści stworzyli wspólnie wyjątkowy koncert. W rezultacie Vołosi i 33A koncertowali wielokrotnie, w tym m. in. w Filharmonii w Tbilisi (jubileuszowy koncert Niaza Diasamidze, 2011 / Tbilisi), w Pradze (festiwal United Islands, 2013), w Warszawie (Transkaukazja, 2013), w Londynie (festiwal Songlines, 2013) oraz w Kijowie (Transkaukazja, 2013). Na płycie prezentujemy Utwór “Raodenta” zarejstrowany podczas koncertu w Filharmonii w Tbilisi.

Naszym wczesnym przedsięwzięciem był koncert zespołu gospel Clive Brown & The Shekinah Singers w Azerbejdżanie. Po sukcesie tego wydarzenia zaprosiliśmy grupę do Warszawy (Transkaukazja 2013), gdzie po raz pierwszy muzycy wystąpili z gruzińskim zespołem ZumbaLand oraz Warsaw Horns. Następne spotkanie miało miejsce w trakcie festiwalu One Caucasus 2014 w Gruzji, gdzie, oprócz koncertu Clive Brown prowadził pierwsze warsztaty gospel na Kaukazie, w czasie których protest-song “We Shall Overcome” stał się nieformalnym hymnem festiwalu. Clive Brown & The Shekinah Singers wraz z  Chveneburebi,  Warsaw Horns i Mamadou Diouf’em, wystąpili również w Warszawie, podczas koncertu Transkaukazja 2014.

 

10. (Bonus track) Clive Brown & The Shekinah Singers [Jamaica/United Kingdom] + Warsaw Horns [Poland] - “Holy, Holy, Holy” (Reginald Heber) (Live @ TRANSKAUKAZJA 2014)


W 2013 roku wzięliśmy udział w największym folkowym festiwalu na Kaukazie - ArtGene. Tu w roli głównej wystąpili zespół ZumbaLand oraz Senegalczyk Pako Sarr i polska wokalistka nigeryjskiego pochodzenia Ifi Ude. Podczas ich koncertu powstała interpretacja gruzińskiego utworu "Peppela". Zumbaland i Pako Sarr pojawili się wspólnie na scenie jeszcze dwa razy: w Kijowie (Transkaukazja 2013) oraz w czerwcu 2014 w warszawskim klubie Chwila, gdzie muzycy wystąpili z gościnnym udziałem Ifi Ude. Podczas tego ostatniego spotkania w stołecznym NADstudio zarejestrowany został utwór "Peppela".

Podczas pierwszej edycji festiwalu One Caucasus w roku 2014 wiele rzeczy wydarzyło się pierwszy raz. Doszło m. in. do pierwszego muzycznego spotkania grup Chveneburebi i Vołosi. I tu potwierdziła się zasada, że Góral z Góralem zawsze znajdzie wspólny język, szczególnie jeśli pochodzą z odległych geograficznie i kulturowo miejsc. Efekt był piorunujący i spowodował, że połączyliśmy ich ponownie podczas koncertu Transkaukazja 2014. W rezultacie prezentujemy Wam nagranie zatytułowane "Nena, Nena".

Spotkali się tu również inni wykonawcy, między innymi Pako Sarr i dziewczyny z gruzińskiego zespołu Gordela. To kolejne zderzenie artystyczne kontynuowane po zakończeniu festiwalu. W rezultacie dalszej współpracy powstały dwa utwory - w tym otwierający naszą płytę "Perxuli" oraz "Teylou".