W 2021 roku, w trudnych czasach pandemii i lockdownów postanowiliśmy podarować Wam coś szczególnego: wspólną realizację muzyczną niezwykłych zespołów: Chveneburebi, Gordela i Psio Crew - zespołów, które wywarły ogromny wpływ na naszą pracę. 

Gdy w 2008 roku w Gruzji wybuchła wojna i musieliśmy odwołać pierwszą edycję ArtZony - zaprosiliśmy do Polski gruziński zespół wielogłosowy. W Warszawie poznali się z góralami z Bielsko-Białej i tak właśnie od projektu "Chveneburebi vs Psio Crew" rozpoczęła się nasza nowa przygoda z muzyką. Od tej chwili każda muzyczna Transkaukazja - to było połączenie zespołów z różnych krajów, reprezentujących różne kultury grania i gatunki muzyczne.  

 

Wprowadzenie 

Wszystkie zespoły, które wzięły udział w projekcie są laureatami licznych konkursów, występowały w wielu krajach na różnych kontynentach. Projekt jest fuzją dwóch wcześniejszych przedsięwzięć - pierwszym z nich jest "Sissa" utwór, którego polsko-gruzińsko-senegalska interpretacja powstała właśnie w czasie pierwszego pobytu Chveneburebi w Warszawie w 2008 roku. To właśnie ten utwór doczekał się pierwszego single'a - nagrywanego w studiach w Tbilisi i Bielsko-Białej w 2009 roku (wiele lat później wydaliśmy cały album muzyczny "Caucasus+. Collection nr 1: Georgia+", w którym oprócz Sissy zaprezentowaliśmy 9 innych utworów, stoworzonych przez muzyków z Gruzji, Polski, Jamajki, USA, Wielkiej Brytanii itd).

Z Gordelą nasze losy połączyły się przed pierwszą edycją One Caucasus. W małej wiosce Tserakvi w 2014 roku Gordela zagrała z Paco Sarr'em - i od tej pory wystąpiła na 6 edycjach One Caucasus oraz dwukrotnie gościła w Warszawie na Transkaukazji. W 2017 roku do Gruzji po prawie 10-letniej przerwie wróciło Psio Crew. I tak powstał drugi utwór, wykorzystany do prezentowanego miksu - "Marula".Zobacz materiał o historii współpracy Psio Crew - Gordela i Psio Crew - Chveneburebi: https://youtu.be/QXH1TdS5lUoO zespołach 
 

Psio Crew pojawiło po raz pierwszy w 2004 roku w Bielsku-Białej. Powstało z przyczyn naturalnych, w mieście, które położone w dolinie beskidzkich gór stworzyło specyficzny mikroklimat twórczy dla zaistnienia tej fuzji. W warstwie muzycznej Psio Crew objawia się materiałem nieprzyzwoicie zróżnicowanym stylistycznie. Beskidzkie melodie przenikają się z elektroniką, beatem, oraz perkusyjnym groovem, dając w efekcie zupełnie nową interpretację tradycyjnych nut.

Gordela to żeński zespół założony w 2007 roku na Uniwersytecie Stanowym im. I. Javakhishvili w Tbilisi, specjalizujący się w tradycyjnej gruzińskiej polifonii wokalnej. Członkowie grają na najstarszych gruzińskie instrumentach ludowych, takich jak: panduri, chonguri, chuniri, lyre (changi) rury drewniane (salamuri), chiboni, larchemi. Gordela szybko zyskała sobie opinię zespołu powołanego dla zachowania i popularyzacji różnych gatunków gruzińskiej muzyki tradycyjnej, jednak repertuar zespołu po mistrzowsku łączy stare tradycje i nowe brzmienia.

Chveneburebi to jeden z najbardziej uznanych męskich zespołów wokalnych Gruzji, który specjalizuje się w gruzińskich wielogłosach z akompaniamentem ludowych instrumentów. Grupa złożona jest z przedstawicieli muzykujących rodzin z różnych regionów Gruzji, a podczas swych występów prezentuje też tradycyjne, regionalne tańce. Wśród uznanych zespołów wielogłosowych Chveneburebi było prekursorem łączenia tradycyjnych śpiewów gruzińskich ze współczesną muzyką. 


O projekcie

Realizacja: Witek Hebanowski i Grace Matu
Montaż: Grace Matu
Autorzy zdjęć: Lude Reno, Michał Szymanderski-Pastryk, Onnik J. Krikorian, Mutek / camcraft

INTRO
Wyciągi z następujących materiałów:
- Festiwal ArtZona 2011 - wywiady z Paulem Rimple i Niazem Diasamidze - realizacja: Lude Reno.
One Caucasus 2016: Skadyktator i Huntertones (https://youtu.be/wohaY0RmsRQ)
- reportaż ABZAS TV o One Caucasus 2019 (https://youtu.be/9FEt-HBg73Y) - wywiady z muzykami z Armenii,

MUZYKA
Chveneburebi (2008/2009, 2021)
Vladimer Chaladze – wokal,
Salomon Gogashvili - wokal, panduri
Bacho Mukbaniani – wokal,
Jege Sakhokia - wokal, chonguri
David Zurabiani – wokal
Lela Nakeuri - wokal
Giorgi Gobejishvili - wokal
Beka Gonaszwili - wokal
Irakli Apkhaidze – wokal

Gordela (2017, 2021):
Natia Khmaladze - wokal, panduri
Keti Kvirkelia – wokal, instrumenty perkusyjne
Tea Qiria - wokal, kontrabas
Sofia Qiria – wokal, kaxon
Ana Guledani – wokal – bas panduri
Nino Katsitadze - wokal, chuniri
Eto Misheladze - wokal - bas panduri
Tamaz Mamaladze - dyrektor muzyczny

Psio Crew (2009, 2017, 2021):
Mikołaj Stachura - perkusja
„Kamer” Maciej Szymonowicz – wokal, rap, kontrabas
Katarzyna Dyga-Szymonowicz – wokal
Piotr "Yoyo" Jakimów - elektronika, gitara
"Gooral 'Mateusz Górny - syntezator, elektronika
Dawid Broszczakowski - syntezator, słowacka fujara, trąbka
Anna Dobija – skrzypce prowadzące, wokal
Karolina Żur - skrzypce prowadzące, wokal
Krzysztof Pyter - drugie skrzypce, wokal
Ryszard Cieślar - drugie skrzypce, wokal
Karolina Prohot-Kuczaik - skrzypce prowadzące
Katarzyna Rodak - skrzypce prowadzące

„Sissa” (2009) produkcja Piotr „Yoyo” Jakimów
„Marula (2017) prod. „Gooral” Mateusz Górny
„Sissa/Marula” (2021) - mix/mastering/produkcja: Dawid Broszczakowski

© Fundacja Inna Przestrzeń, Chveneburebi, Gordela, Psio Crew, 2021
Projekt realizowany w ramach programów Transkaukazja i One Europe One Caucasus.
Projekt współfinansowany przez Urząd m.st. Warszawy, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Program Kreatywny Unii Europejskiej.
www.transkaukazja.eu
www.onecaucasus.org
www.innaprzestrzen.pl